روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۰ October 25 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بام ایران در مسیر رسیدن به قطب تولید قارچ

  • کد خبر 1333
  • تاریخ خبر ۲/۰۱/۰-۷۲۸

چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های سردسیر و معتدل منطقه زاگرس در جنوب غربی کشور است که نقش مهمی در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی کشور دارد. این استان باوجود اینکه کوچک است اما در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی، باغی و دامی جایگاه برتری در کشور دارد که می‌توان به تولید ماهی(رتبه اول)، بادام (رتبه اول)، قارچ دکمه‌ای(رتبه چهارم) و. اشاره کرد.

چند سالی است که تولید قارچ دکمه‌ای در این استان مورد توجه قرارگرفته و هرساله تولید این نوع قارچ در این استان افزایش می‌یابد. راه‌اندازی واحدهای صنعتی و خانگی روزبه‌روز در این استان افزایش پیدا می کند و بسیاری از مردم این استان در این مسیر به فعالیت می‌پردازند.گرایش مردم در سال‌های اخیر به مصرف قارچ خوراکی و قرار گرفتن این محصول در سبد خرید مردم موجب شده هرسال تولید قارچ خوراکی در کشور افزایش یابد از این رو، در استان چهارمحال و بختیاری هم‌اکنون بیش از ۲۷ کارگاه صنعتی در حال تولید قارچ خوراکی هستند.تولید قارچ خوراکی طی ۱۰ سال گذشته چند برابر شده و این استان تا رسیدن به قطب اصلی تولید این محصول کشاورزی فاصله کمی دارد. شرایط آب و هوایی مناسب برای تولید قارچ خوراکی در این استان نقش مهمی در افزایش واحدهای تولید قارچ در این استان دارد.
یکی از کارشناسان حوزه کشاورزی در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: شرایط آب و هوایی این استان مناسب برای تولید قارچ خوراکی است.افشین مقدس تاکید کرد: خنکی و معتدل بودن هوای این استان، زمینه را برای تولید قارچ فراهم کرده است به‌گونه‌ای که هم‌اکنون این استان جزو تولیدکنندگان با کیفیت قارچ به شمار می‌رود. وی بیان کرد: قارچ تولیدی این استان از کیفیت بسیاری بالایی برخوردار است به‌گونه‌ای که هم‌اکنون قارچ این استان به استان‌های مختلف کشور از جمله خوزستان، اصفهان، تهران، فارس و... صادر می‌شود. یکی از تولیدکنندگان قارچ خوراکی در استان چهارمحال و بختیاری در فرخ شهر  به مهر گفت: مناطق معتدل، شرایط مناسبی برای تولید قارچ دکمه‌ای دارند  و هزینه‌های تولید در این مناطق بسیار کاهش پیدا می‌کند.
صیادی بیان کرد: تولیدکننده قارچ در استان چهارمحال و بختیاری  برای تولید قارچ، هزینه کمتری نسبت به مناطق گرمسیر پرداخت می‌کند و این امر نقش مهمی در افزایش سود تولیدکننده دارد.وی بیان کرد: نزدیکی به بازارهای بزرگ فروش ازجمله اصفهان نیز نقش مهمی در تولید قارچ خوراکی در این استان دارد.وی ادامه داد: مواد مصرفی مورد نیاز برای تولید کمپوست قارچ در این استان با هزینه کمتری  تهیه می شود.وی یادآور شد: هم‌اکنون قارچ در این استان بیشتر به‌صورت بسته‌های ۵۰۰ گرمی و ۲۵۰ گرمی بسته‌بندی و در فروشگاه‌های بزرگ فروخته می‌شود.معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در این زمینه به مهر گفت: هم‌اکنون قارچ در استان چهارمحال و بختیاری به‌صورت صنعتی و خانگی در ۲۷ کارگاه صنعتی و ۱۵۰واحد خانگی تولید می‌شود.
حمیدرضا دانش بابیان اینکه سالانه شش هزار تن قارچ دکمه‌ای در استان چهارمحال و بختیاری تولید می‌شود، ادامه داد: کیفیت تولید قارچ در این استان بسیار بالاست و از بازارپسندی بسیار بالایی برخوردار است. وی عنوان کرد: بیشترین تولید قارچ در شهرستان های بروجن، فارسان  و شهرکرد انجام می‌شود. وی ادامه داد: هم‌اکنون بخش قابل توجهی در حوزه کشاورزی استان مربوط به تولید قارچ است. معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: تولید قارچ در سال گذشته نسبت به سال ۹۳ حدود ۱۰ درصد افزایش‌ داشت. وی یادآور شد: مهم‌ترین قارچ تولید استان از نوع دکمه‌ای است که به لحاظ طعم خوب بازارفروش خوبی دارد به طوری که قارچ تولیدی استان چهارمحال و بختیاری هم‌اکنون به استان‌های فارس، خوزستان، هرمزگان و... صادر می‌شود. وی ادامه داد: توسعه بخش کشاورزی در استان، نقش مهمی در ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در استان دارد. وی با اشاره به اینکه حمایت های بخش کشاورزی باید بیشتر شود، ادامه داد: بخش کشاورزی نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی در استان چهارمحال و بختیاری ایفا می کند. معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: هم اکنون ظرفیت های بسیاری در حوزه کشاورزی در این استان برای توسعه وجود دارد.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس