روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ May 08 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مسئول ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبر داد:

افزایش آمار ابتلا به سرطان در استان اصفهان

  • کد خبر 14457
  • تاریخ خبر ۱۳۹۹/۱۱/۰۶

مسئول ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: آمار سرطان در کشور و در استان اصفهان با شیب کم رو به افزایش است، در استان اصفهان ٥٣ درصد آمار ابتلای سرطان‌ها مربوط به مردان و ٤٧ درصد مربوط به زنان و میانگین سنی مبتلایان ٥٨ سال است.

زهرا روانخواه با بیان اینکه آمار سرطان در کشور و در استان اصفهان با شیب کم رو به افزایش است، اظهار کرد: در استان اصفهان ٥٣ درصد آمار ابتلای سرطان‌ها مربوط به مردان و ۴۷ درصد مربوط به زنان و میانگین سنی مبتلایان ۵۸ سال است.

وی افزود: شایع‌ترین سرطان در کودکان سرطان خون و سرطان‌های پستان، پروستات و پوست سه سرطان شایع بین بزرگسالان است، سرطان‌های پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده نیز پنج سرطان شایع در کشور است.

مسئول ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با توضیح اینکه شایع‌ترین سرطان در زنان سرطان سینه و در مردان پروستات است، اضافه کرد: آمار بروز سرطان از ۱۱۲ نفر در ۱۰۰ هزار نفر در سال ۹۳ به ۱۳۵ نفر در ۱۰۰ هزار نفر در سال ۹۶ افزایش یافته است که ۱۶ درصد مرگ و میرها در کشور مربوط به سرطان است.

۷ درصد مبتلایان به سرطان جان خود را از دست می‌دهند

وی با اشاره به ثبت سالانه ۱۳۵ هزار مورد ابتلاء به سرطان در کشور، تصریح کرد: بروز و مرگ‌ومیر سالانه ناشی از سرطان در ایران نسبت به متوسط جهانی کمتر و بروز سرطان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در کشور در مردان نزدیک به ۱۵۵ مورد در ۱۰۰ هزار نفر و در زنان ۱۲۸ مورد در ۱۰۰ هزار نفر است که ۵۲ درصد مبتلایان به سرطان را مردان و ۴۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

روانخواه با تاکید بر اینکه هفت درصد افراد به دلیل ابتلاء به سرطان جان خود را از دست می‌دهند و احتمال بهبودی در مبتلایان ۵۰ درصد است، افزود: کمبود مصرف میوه و سبزی، کاهش فعالیت بدنی نسبت به گذشته، چاقی، کلسترول بالا، مصرف مواد مخدر، سیگار و عوامل محیطی از دلایل افزایش تعداد مبتلایان به سرطان است.

وی در خصوص میزان امید به زندگی بین زنان و مردان در کشور، گفت: سن امید به زندگی در سال‌های اخیر از ۴۵ سال به ۷۶ سال افزایش یافته و امید به زندگی در زنان بیش از مردان است.

منبع: ایمنا

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس