روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ August 06 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بیماری‌های هندوانه خوردن پس از ساعت ۱۹

  • کد خبر 15039
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۳/۲۶

بیماری‌هایی که با هندوانه خوردن پس از ساعت ۱۹ می‌گیرید، کدام‌اند؟

دانشمندان هندی می‌گویند که هندوانه‌خوردن در شب، ضرر دارد.
هندوانه، یکی از میوه‌ها و صیفی‌جات بسیار پرطرفدار در هوای گرم است. این میوه، سرشار از لیکوپن است و به‌دلیل آب زیاد و کالری کم، به افرادی که دنبال کاهش وزن هستند، توصیه می‌شود.
 
متخصصان در تابستان همواره بر مصرف میزان کافی آب، تأکید دارند. خوشبختانه، هندوانه به‌دلیل دارا بودن سطح قابل توجه از آب، می‌تواند کم‌آبی بدن در طول روز‌های گرم تابستان را جبران کند. همچنین به‌دلیل دارا بودن ریزمغذی‌ها، هندوانه گزینه‌ مناسب مصرف به‌عنوان میان‌وعده است.
 
۹۴ درصد هندوانه را آب تشکیل می‌دهد و این میوه غنی از لیکوپن، پتاسیم و دیگر مواد مغذی است. همچنین، به‌دلیل این‌که هندوانه دارای سطح مناسبی از فیبر است، به سلامت دستگاه گوارش افراد، کمک بسیاری می‌کند.
 
برخی افراد عادت دارند در وعده شام، یک غذای سبک مانند نان، هندوانه و پنیر میل کنند. گرچه هندوانه میوه‌ای خوشمزه و دارای مواد مغذی است، اما توصیه می‌شود این میوه را شب و پیش از به بستر رفتن، نخورید.
 
یکی از متخصصان هندی در این‌باره می‌گوید: من به‌ هیچ‌عنوان به افراد توصیه نمی‌کنم که پس از ساعت ۱۹ هندوانه مصرف کنند. در حقیقت، هندوانه کمی اسیدی است و اگر شب مصرف شود، می‌تواند با ایجاد اختلال در دستگاه گوارش، موجب کند شدن روند هضم غذا در زمانی‌که فرد تحرک کافی ندارد، شود.
 
بهترین زمان هندوانه خوردن، ساعت ۱۲ تا ۱۳ و زمانی است که دستگاه گوارش، بیشترین فعالیت را دارد.
 
اصلی‌ترین دلایل از دیدگاه دانشمندان هندی که افراد نباید هنگام شب، هندوانه بخورند، این موارد است:
 
۱- هندوانه خوردن در شب، موجب بروز مشکلات گوارشی و در رأس آن "سندرم روده تحریک‌پذیر" می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث ناراحتی معده در روز بعد شود. به دلیل آن‌که شب، روند هضم غذا کند می‌شود، توصیه متخصصان به‌طور عمومی این است که از خوردن مواد غذایی شیرین و اسیدی در شب، خودداری کنید.
 
۲- به‌دلیل این‌که هندوانه دارای میزان قابل توجه از قند طبیعی است، مصرف آن در شب می‌تواند در برخی افراد، موجب چاقی شود.
 
۳- هندوانه، دارای حجم بالایی از آب است. این موضوع به آن معنا است که هندوانه خوردن پیش از خواب، فرد را مجبور به مراجعه مکرر به توالت در طول شب خواهد کرد.
 
این موضوع، کیفیت خواب فرد را کاهش می‌دهد و باعث احساس خستگی در روز بعد می‌شود. بدیهی است که مصرف شبانه هندوانه در کودکانی که به‌دلیل خستگی، حوصله مراجعه به توالت را ندارند، شب‌ادراری را به دنبال خواهد شد.
 
۴- مصرف هندوانه در شب، می‌تواند موجب بروز مشکلاتی مانند اسهال یا یبوست در فرد شود.
 
نکته مهم: هندوانه خوردن، خواص بی‌شماری در بدن دارد. از این‌رو، نباید مصرف متعادل آن را متوقف کنید. بهتر است که هندوانه را از صبح و تا بعد از ظهر، پیش از ساعت ۱۹، در برنامه غذایی خود بگذارید.

منبع: صدا و سیما
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس