روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۰ January 29 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

عزم بسیجیان اصفهانی جهت محرومیت زدایی در مناطق محروم؛

خانه هایی که رایگان به دست نیازمندان رسید

  • کد خبر 15833
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۹/۰۳

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که وظیفه ذاتی اش دفاع و حراست از انقلاب اسلامی است از سال‌ها پیش، گام در عرصه محرومیت زدایی نهاده تا غبار غم از چهره مردمان ساکن مناطق محروم زدوده و از رنج فقر ساکن بر زندگی‌شان بکاهد.

سپاه و بسیج سازندگی از ارگان‌هایی هستند که همیشه حامی جهادگران و امیدی برای مردم نیازمند در مناطق محروم محسوب می شوند. روزی در میدان نبرد هشت سال دفاع مقدس نقش آفرینی کرده و امروز هم در کنار محرومان به یاری آنها شتافته اند.یکی از مهم‌ترین ماموریت های سپاه اصفهان طی چند سال اخیر رفع محرومیت در روستاها با اجرای کارهای عمرانی و فرهنگی است. مهربانی و فداکاری در قالب پروژه های محرومیت زدایی توسط  نیروهای بسیجی و پاسدار دو واژه ژرف و پر معناست، به گونه ای که عده‌ای از آنها در دور افتاده ترین مناطق محروم اقدام به فعالیت های محرومیت زدایی می کنند تا شاید ذره ای از مشکلات مردم محروم و مظلوم این مناطق کاسته شود.  به گفته رییس بسیج سازندگی استان اصفهان، این سازمان با حضور 2700 نیروی جهادی در سطح استان توانسته  اقدامات خوبی در این زمینه انجام دهد. سرهنگ حسن عجمی با بیان اینکه محورهای فعالیت بسیج سازندگی محرومیت زدایی، خدمت رسانی به آحاد مردم و حرکت های جهادی است،  در گفت و گو با «زاینده رود» می گوید: امروز با استفاده از ظرفیت نیروهای جهادی اقداماتی در موضوعاتی چون راه، پل، مسکن محرومان، لایروبی غنات‌ها و در یک کلام مشکل آب در سطح استان، آبرسانی روستایی، استخر ذخیره آب، مساجد، مرمت مسکن محرومین، مرمت و زیباسازی مدارس انجام می‌شود.عجمی با بیان اینکه در بحث احداث منازل در مناطق سیل‌زده در سال ۹۸ در سطح استان ۷۶ منزل، استان لرستان ۵۱ منزل و استان سیستان و بلوچستان ۲۲ منزل سیل‌زده را احداث کردیم و ۳۵۴ منزل سیل‌زده در استان اصفهان و ۱۷۴ منزل نیز در استان لرستان مرمت شد،  می افزاید: اواخر  بهمن ماه سال ۹۹ در استان کهگیلویه و بویراحمد در شهر سی‌سخت، زمانی که زلزله رخ داد ساعت ۱۲ شب بود و ما ۲ بامداد اولین نیروهای خود را به آن‌جا اعزام کردیم و منازلی که در اثر زلزله خراب شده بود و هزینه‌های فراوانی برای مردم داشت، بچه‌ها جهادی و بسیج تصحیح کردند، ۲ کیلومتر اصلاح جوی داشتیم که توسط سنگ‌هایی که حرکت کرده بود، بسته شده بودند.
به گفته رییس سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان، ساخت 11 خانه در منطقه سی سخت نیز در دستور کار قرار گرفت که کار ساخت 5 خانه تکمیل شده و 6 خانه دیگر هنوز در دست اقدام است تا به زودی به مردم سی سخت تحویل دهیم.

قرارگاهی با هدف محرومیت زدایی
تشکیل قرارگاه مالک اشتر در لشکر 14 امام حسین ( علیه السلام)  نیز در راستای محرومیت زدایی صورت گرفته است. آن طور که سردار محمد هاشمی پور می گوید:  این قرار گاه ازسال ۱۳۸۹ به صورت یک گروه جهادی کارش را آغاز کرد ولی از سال 1392 تحت این عنوان به فعالیتش با هدف محرومیت زدایی و خدمت رسانی به مردم در قالب برنامه های گوناگون و در عرصه های عمرانی، فرهنگی، پزشکی، کشاورزی، دامداری و ایجاد اشتغال با آموزش و مهارت آموزی ادامه داد.فرمانده لشکر 14 امام حسین (ع) می افزاید: قرارگاه مالک اشتر در روستاهای محروم سراسر کشور مانند چاه علی ، چاه اسحاق، منطقه قلعه مدرسه لردگان، روستا های اردل، ده کهنه کاوند، روستاهای چادگان وفریدون شهر با به دست آوردن اطلاعات دقیق از ترکیب جمعیت و جغرافیا و مشکلات و معضلات منطقه به فعالیت های مختلفی اقدام کرده است.حضور در مناطق زلزله زده سی سخت از همان روزهای ابتدایی و آماده سازی جاده های مسدود شده و خانه‌سازی، بخش دیگری از فعالیت های این قرارگاه است. به گفته سردار هاشمی پور، نیروهای این قرارگاه، دراولین روزهای زلزله سی سخت باتوجه به تخریب منازل وسایل ساختمانی آنها راجداکرده و مانع از فروش آنها به دلالان شد. همچنین با توجه به مسدودشدن راه ورود آب کشاورزی به باغات، اقداماتی در راستای بازسازی جوی های آب و ادامه یافتن جریان آب به باغات انجام داد که رضایت ساکنان این منطقه را به دنبال داشت. ساخت چندین خانه برای مردم زلزله زده سی سخت به همت لشکر 14 امام حسین(ع)انجام شده و تعدادی از آنها نیز تحویل مالکان شده است.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس