روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ July 01 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

هوای اصفهان بر مدار آلودگی

  • کد خبر 17053
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۲/۲۹

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان با میانگین ۱۲۲ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس پایش ایستگاه‌های برخط سنجش کیفی هوا، در خیابان‌های احمدآباد و فیض با شاخص ۱۰۷ AQI، ایستگاه استانداری با شاخص ۱۲۵، باهنر ۱۰۶، پروین ۱۱۱، جی ۱۱۹، فرشادی با ۱۰۶ AQI در وضعیت نارنجی یا ناسالم برای گروه‌های حساس است، اما در بزرگراه خرازی با ۱۵۹ AQI ناسالم برای عموم قرار دارد.
شهر صنعتی سگزی هم با شاخص ۱۴۴، مبارکه با شاخص ۱۱۸ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و شاهین شهر با شاخص ۹۶ در وضعیت سالم قرار دارد.
سئوال اینجاست که چرا برخی ایستگاه‌های پایش هوا همچون در میدان انقلاب، باغ غدیر، میرزا طاهر، ورزشگاه میثاق، کاوه، رهنان، دانشگاه اصفهان و کردآباد خاموش است.
برخی ایستگاه‌ها هم مثل منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان دائمی قطع است.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحد‌های مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: صدا و سیما

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس