روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ July 01 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان:

آب کوهرنگ به اصفهان نرسید

  • کد خبر 17083
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۳/۰۲

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان با بیان اینکه از ابتدا قرار بود حقابه کشاورزان غرب اصفهان از خرداد به بعد تحویل داده شود، گفت: قرار بود ۵۰ میلیون مترمکعب آب از کوهرنگ پمپاژ و وارد حوضه زاینده‌رود شود که به دلیل برخی سوء‌مدیریت‌ها محقق نشد.

مهران زینلیان درباره تحویل حقابه‌های کشاورزان شرق و گلایه کشاورزان غرب اصفهان مبنی بر عدم تحویل حقابه‌شان، اظهار کرد: از ابتدای قرار بود حقابه کشاورزان غرب اصفهان از خردادماه طی چند نوبت تحویل داده شود، با این‌وجود اکنون حقابه شان را زودتر دریافت کرده‌اند.

وی درباره وضعیت حقابه کشاورزان شرق اصفهان، گفت: در سال آبی جاری با تحویل حقابه کشاورزان شرق اصفهان حدود ۲۵ درصد اراضی این منطقه زیر کشت رفت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان با بیان اینکه البته برخی اراضی شرق اصفهان در تأمین آب خود دچار مشکل شدند، توضیح داد: بخشی از این کشت خوب بوده و بخشی کشت خوب نبود، اما درمجموع کشاورزان شرق اصفهان رضایت نسبی از وضعیت کشت خود دارند.

وی درباره زمان باز شدن زاینده‌رود برای تحویل نوبت پنجم حقابه کشاورزان شرق اصفهان، اظهار کرد: از زمان دقیق بازگشایی آب زاینده‌رود اطلاعی ندارم و این توافقی بین صنف کشاورزان، جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای است و استانداری به موضوع زمان بازگشایی ورود پیدا نمی‌کند.

زینلیان درباره تحویل حقابه کشاورزان غرب اصفهان، گفت: از ابتدا قرار بود حقابه کشاورزان غرب اصفهان از خرداد به بعد تحویل داده شود و زمانی که کشاورزان غرب اصفهان، آب منطقه و جهاد کشاورزی به توافق برسند، حقابه آنها تحویل داده می‌شود.

وی با بیان اینکه قرار بود که حقابه کشاورزان غرب و شرق اصفهان به نسبت مساوی داده شود، منتها چند نکته وجود دارد، توضیح داد: بعد از مصوبات بهمن و اسفندماه وزارت نیرو در مورد تحویل ۳۲۰ میلیون مترمکعبی برای کشت کشاورزان، متأسفانه این حقابه محقق نشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان با اشاره به اینکه پیش‌بینی یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب میزان آب قابل‌برنامه‌ریزی برای حوضه زاینده‌رود شده بود که این عدد محقق نشد، گفت: متأسفانه بخشی از این آب به دلیل کاهش بارش‌ها محقق نشد و همچنین قرار بود ۵۰ میلیون مترمکعب از کوهرنگ پمپاژ و وارد حوضه زاینده‌رود شود که این نیز به دلیل برخی سوء مدیریت‌ها محقق نشد.

وی با اینکه البته کشاورزان غرب اصفهان به موضوعی توجه ندارند، ادامه داد: زمانی که آب برای شرق اصفهان رها می‌شود، این آب از سمت غرب به محدوده شرق جریان می‌یابد که در این شرایط بخشی از کشت و کار غرب در حاشیه رودخانه زاینده‌رود با نفوذ آب و ... برداشت‌ها انجام شد.

زینلیان گفت: مطابق مطالعات شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با در نظر گرفتن این نفوذ و برداشت آب، تحویل آب به نسبت مساوی انجام شده است، البته قرار بود در این دوره ۱۲۰ میلیون مترمکعب آب به‌غیراز دوره اول تحویل کشاورزان غرب اصفهان شود.

وی افزود: البته کشاورزان غرب دچار برخی مشکلات هستند که ناشی از توزیع آب است که اینها به موارد اجرایی برمی‌گردد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان در ادامه درباره برخی نگرانی‌ها نسبت به تأمین آب شرب اصفهان با توجه به افزایش دمای هوا و وارد شدن سیستم‌های سرمایشی و کولرها، گفت: به‌طورقطع شرایط تأمین آب شرب در تابستان جاری بهتر از تابستان گذشته است.

وی همچنین درباره ریزگردها و حقابه تالاب گاوخونی اظهار کرد: در جریان تحویل حقابه کشاورزان اصفهان مقداری آب روانه تالاب گاوخونی شده است، اما این میزان بسیار کم است و تامین حقابه تالاب گاوخونی مطالبه ما است

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس