روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ December 01 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

سهم فضای سبز از زاینده‌رود چقدر است؟

  • کد خبر 17403
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۴/۰۸

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با بیان اینکه در زمان حاضر فضای سبز هیچ سهم و حقابه‌ای از زاینده‌رود ندارد،گفت: با وجودی که ۱۱ رشته مادی شهر بر اساس طومار شیخ‌بهایی حقابه‌دار است، اما اجازه آبدهی مادی‌ها از زاینده‌رود داده نمی‌شود.

مجید عرفان‌منش اظهار کرد: با وجودی که فضای سبز تولیدکننده اکسیژن برای شهر و شهروندان و تأمین‌کننده سلامتی آنها است، اما هیچ سهمی برای تولیدکننده اکسیژن از زاینده‌رود در نظر گرفته نشده است.

وی ادامه داد: اصفهان نخستین شهر در کشور است که از سال ۸۳ با تصفیه مجدد پساب خروجی فاضلاب اقدام به آبیاری فضای سبز کرد و امسال کمتر از هشت میلیون متر مکعب پساب برای آبیاری در اختیار دارد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به وجود ۳۰ هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز در اصفهان، گفت: کمتر از ۹۰ حلقه چاه در اختیار شهرداری است که با کاهش آب‌دهی آن مواجه هستیم و کمتر از ۱۸ میلیون متر مکعب آب برای آبیاری فضای سبز از این دست چاه‌ها برداشت می‌شود.

وی با تاکید بر خشکسالی عمده فضای سبز شهری اصفهان، گفت: درختانی که به خاطر بی‌آبی دچار آفت و بیماری شدند که در مواقعی مجبور به قطع آن هستیم.

عرفان‌منش با اشاره به وجود اصفهان ستیزی در داخل شهر، ادامه داد: شش هزار هکتار فضای سبز در اصفهان است که نیاز آبی واقعی برای نگهداشت آن ۶۰۰ میلیون متر مکعب است، البته کمتر از ۲۵ میلیون متر مکعب آب در سال برای آن نیاز است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان گفت: بیش از ۶۰ درصد فضای سبز اصفهان تحت آبیاری تحت فشار و مدیریت شده است که چند هزار میلیارد تومان از جیب مردم برای آن هزینه شده است.

منبع: ایمنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس