روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ December 01 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مرمت گنبد مسجد امام (ره) ادامه دارد

  • کد خبر 17550
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۴/۲۸

اصفهان_ مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان تاکید کرد که روند مرمت گنبد مسجد امام (ره) تا پایان اشکالات ادامه خواهد داشت.

در هفته‌های گذشته داربست‌های گنبد مسجد امام خمینی (ره) اصفهان (مسجد جامع عباسی) پس از حدود یک دهه مرمت باز شد و برخی امواج و فرورفتگی‌ها در لایه بیرون گنبد رؤیت شد. اتفاقی که باعث نگرانی دغدغه‌مندان میراث فرهنگی ایران شده و نقدهای مختلفی را به دنبال داشت.

برخی منتقدان نسبت نقدهای تندی نسبت به این مرمت داشتند و برخی دیگر ترجیح دادند تا بررسی‌های دقیق‌تر اظهار نظری در این باره نداشته باشند. اما در سیر این اتفاقات مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان وجود برخی اشکالات را در روند برخی مرمت‌ها تأیید کرد و گفت که تا زمان برطرف شدن این مشکلات روند مرمت ادامه خواهد داشت.

علیرضا ایزدی گفت: خاصیت مرمت این است، مرمت یک پروژه زمان‌بر بوده و باید با بررسی‌های دقیق صورت گیرد. اصرار داشتم که داربست‌ها باز شود، زیرا حدود ۱۳ سال این داربست‌ها روی گنبد وجود داشت و می‌شد به بهانه‌های مختلف تا چند سال آینده نیز این داربست‌ها را روی گنبد نگه داشت و هیچکس از از وضعیت آن انتقاد نمی‌کرد.

وی ادامه داد: این داربست‌ها منجر به آسیب و ضربه زدن به پیکره می‌شود و خطای دید را پدیدار می‌آورد. داربست اجازه نمی‌دهند که اعوجاج جداره بیرون مشخص شود و به همین دلیل بر باز شدن داربست‌ها پس از بحث‌های اولیه اصرار کردم و گنبد مسجد امام (ره) از این بار رهایی یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان تاکید کرد: گنبد مسجد امام (ره) در عصر معاصر حداقل سه بار مرمت شده، اما به واسطه باور و تخصص خودمان قطعاً دلسوز این ماجرا هستیم و خیانتی نخواهیم کرد. در اردیبهشت‌ماه چند نقطه اشکال پیدا شد و در بخش جنوبی آن نیز مرمتگران مشغول کار هستند. برخی کاشی‌ها نیاز به فیکس شدن بهتر و اصلاح داشتند و در قسمت فوقانی نزدیک به رأس گنبد نیز اعوجاج وجود داشت که نباید پیش بیاید، اما زیاد هم غیر طبیعی نیست.

ایزدی افزود: استاد حسین پاکدل که مرمت گنبد را بر عهده داشت از اساتید شناخته شده و اهل فن بوده و به او دستورکار داده شده تا بعد از ترمیم تَرک یک، دو و سه بخش فوقانی ترک ۱۵ و ۱۶ را نیز اصلاح کند. کلیت گنبد مشکلی ندارد و از کسانی که مشورت‌های شورایی و شخصی ارائه می‌دهند استقبال می‌کنم. این کار با این عظمت کار یک شخص نیست و برای چنین پروژه‌هایی گروهی از متخصصان تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: بحث مرمت هنوز به پایان نرسیده و پروژه در حال فعالیت است. حتی اگر پروژه تحویل موقت هم شده باشد، پیمانکار موظف به حل و فصل ماجرا است. از این روی بسیاری از این حواشی با صبر و بینش بهتر حل خواهد شد. امیدوارم در فضایی به دور از حاشیه و تنش بتوانیم کار خود را به نحو احسنت انجام دهیم.

منبع: مهر

 

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس