روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۱ September 26 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

خواص زیتون برای تامین سلامت

  • کد خبر 17714
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۵/۲۵

زیتون، میوه‌ای با خواص بسیار زیاد اثر مثبتی در تامین سلامت دارد.

طبع زیتون رسیده هم زیتون سبز و هم سیاه گرم است، اما زیتون نرسیده طبعی سرد و خشک دارد. روغن زیتون نیز طبع گرم و خشکی دارد.
این میوه خوش خوراک و پرفایده، قادر است تغییرات بسیاری در سیستم سلامتی بدن ایجاد کند.
زیتون علاوه بر طعم عالی، دارای مزایای بسیاری برای سلامتی و درمان بیماری‌های گوناگون است.
زیتون سبز: زیتون سبز، شاید معروف‌ترین نوع در ایران و جهان باشد که در درمان کلسترول و فشار خون، رماتیسم، تب، رفع قولنج، کاهش یبوست و مقابله با کرم معده موثر است.
زیتون سیاه: زیتونی که بر خلاف تصور، حاصل رسیدن کامل نوع سبز نیست بلکه به صورت ژنتیکی سیاه بوده و برای رشد باید به شرایط آب و هوایی مورد نظر را جهت پرورش آن تامین کرد به لحاظ خواص، زیتون سیاه تفاوتی با سبز ندارد و تنها طعم و بوی قوی‌تری دارد.
خواص زیتون برای سلامتی:
ترکیبات موجود در خواص زیتون پرفایده (به ویژه هیدروکسی تیروزول و تیروزول)، مانع از دست دادن تراکم معدنی استخوان و در نتیجه پوکی استخوان می‌شود.
خاصیت زیتون در سلامت دستگاه گوارش:
مصرف مکرر ویتامین E و چربی‌های اشباع نشده در زیتون، میزان ابتلا به سرطان روده را کاهش می‌دهد. کارایی این ویتامین‌ها و ارزش غذایی این است که موجب پیشگیری از سرطان روده می‌شود.
خواص زیتونفواید زیتون در تأمین سلامت پوست:
زیتون منبع عالی ویتامین E است که به عملکرد سلول‌ها، سیستم ایمنی بدن و سلامت پوست مراقبت می‌کند. ویتامین E موجود در آن، از پوست در مقابل اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند و ابتلا به سرطان پوست و پیری زودرس را کاهش می‌دهد.
فواید زیتون در تنطیم سطح قند خون:
دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که بر اعصاب تأثیر می‌گذارد. روغن زیتون توانایی تنظیم سطح قند خون را دارد که باعث افزایش سلامت جنسی و باروری می‌شود.
زیتون منبعی کامل از آهن:
زیتون سیاه با داشتن مقدار زیادی آهن توانایی گلبول‌های قرمز در حمل اکسیژن به سراسر بدن به دلیل وجود آهن در خون را افزایش می‌دهد، آهن نقش مهمی در تولید انرژی دارد و عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن به میزان کافی آهن بستگی دارد.
خواص زیتون در سلامت چشم:
یک فنجان زیتون، حاوی ده درصد ویتامین A  بوده که برای سلامت چشم بسیار مهم است و چشم را قادر می‌سازد تا روشنایی و تاریکی را بهتر از یکدیگر تشخیص دهد؛ در نتیجه دید در شب را بهبود می‌دهد.
خواص زیتون در سم زدایی از بدن:
وجود مقدار فراوان «پتاسیم» در زیتون، قدرت عضلانی و انرژی بدن را افزایش داده و میزان ترشحات غدد داخلی را تنطیم می‌کند. یکی از عملکرد‌های پتاسیم، سم زدایی و پاک کردن کبد از اوره و اسید اوریک است و همچنین می‌تواند قدرت دفع کلیه‌‎ها را افزایش دهد.

منبع: صدا و سیما

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس