روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۱ September 26 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مدیر امور زراعت کشاورزی اصفهان:

اجرای توصیه‌های ترویجی کشاورزی در اصفهان نیازمند ارائه تسهیلات است

  • کد خبر 17737
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۵/۲۷

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: بهبود اجرای طرح‌های مرتبط با توصیه‌های ترویجی کشاورزی در این استان نیازمند ارائه همزمان تسهیلات به کشاورزان است تا بتوان کشت با بهره وری بالا را افزایش داد.

پیمان فیروز نیا روز پنجشنبه  افزود: از آنجا که استان اصفهان با شرایط کم آبی روبروست و نمی‌توان منابع آبی را برای کشت با مصرف آب زیاد اختصاص داد اجرای طرح های تغییر الگوی کشت در این استان از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی اضافه کرد: در همین ارتباط توصیه‌های ترویجی کشاورزی از سوی سازمان جهاد کشاورزی انجام می‌گیرد اما همزمان لازم است که با ارائه تسهیلات، کشاورزان را برای تغییر الگوی کشت و فعالیت در کشت و و کار با مصرف آب کمتر تشویق و ترغیب کرد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی اصفهان ادامه داد: تغییر الگوی کشت و بطور کلی کشت جایگزین، هزینه بر است لذا باید با اختصاص اعتبار و ارائه تسهیلات به کشاورزان، حمایت لازم را داشت باشیم.

فیروز نیا با بیان اینکه تغییر الگوی کشت نیازمند فرهنگ‌سازی و مشارکت کشاورزان است، تصریح کرد: اجرای طرح های توصیه‌های ترویجی کشاورزی از سوی سازمان جهاد کشاورزی از یک سو و همکاری و مشارکت کشاورزان به‌صورت توام اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه ابزار قانونی برای توقف کشاورزی پُرآب بَر وجود ندارد، خاطرنشان کرد: بنابراین تنها راه تغییر الگوی کشت و کشت جایگزین کم آب بَر، توصیه‌های ترویجی کشاورزی است، به این معنا که فعالان صنعت کشاورزی برای کشت های جایگزین مشارکت کنند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی اصفهان افزود: ظرفیت‌های کشاورزی در این استان بالاست و هرگونه طرح‌های کشاورزی کم آب بَر را می‌توان توسعه داد.

 استان اصفهان دارای ۵۶۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که به دلیل کمبود منابع آبی حدود ۲۰۰ هزار هکتار از این اراضی زیر کشت محصولات زراعی و باغی است. 

مجموع اراضی باغی استان اصفهان حدود ۸۰ هزار هکتار است و مجموع تولیدات باغی و گلخانه‌ای آن در شرایط عادی حدود ۸۰۰ هزار تُن برآورد می‌شود.

منبع: ایرنا
 

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس