روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ May 08 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی پس از ۱۲ سال در بخارست

  • کد خبر 25
  • تاریخ خبر ۲/۰۱/۰-۷۲۸
زاینده رود

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با «لازار کوماسکو» وزیر خارجه رومانی که در وزارت امور خارجه برگزار شد، اظهارداشت: بسیار خوشحالم که میزبان وزیر محترم خارجه رومانی و هیئت عالی رتبه همراهشان در تهران هستیم.

 
وی افزود: آقای وزیر با هیئتی مرکب از مشاور نخست وزیر، رییس اتاق بازرگانی، اعضای وزارت اقتصاد و انرژی و سایر دستگاه های رومانی و همین طور یک هیئت بخش خصوصی، به ایران سفر کرده اند.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه دیدار خوبی در اتاق بازرگانی انجام شد، افزود: همچنین ملاقات خوبی با ریاست جمهوری داشتیم و درباره تقویت و گسترش روابط در همه حوزه ها بحث کردیم.
ظریف ایران و رومانی را دارای روابط خوبی دانست و گفت: در سال های گذشته به دلیل شرایط تحریم، روابط ما با رومانی کاهش پیدا کرد، اما رهبران سیاسی دو کشور اراده کافی برای ارتقای روابط را دارند.
وی در ادامه تصریح کرد: در مورد مباحث سیاسی، اقتصادی، فرهنگی صحبت کردیم. همچنین در حوزه سیاسی توافق شد مذاکرات دوره ای و منظم داشته باشیم.
وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه در سطح فرهنگی توافق کردیم تفاهم نامه فرهنگی بین دو کشور مثل نمایشگاه کتاب و گفت وگوی بین ادیان را با جدیت دنبال کنیم، ادامه داد: توافق کردیم در حوزه دانشگاهی و علم و فناوری روابط گسترده ای داشته باشیم.ظریف افزود: قرار شد نقشه راهی برای همکاری اقتصادی داشته باشیم و در آینده ای نزدیک کمیسیون مشترک اقتصادی پس از ۱۲ سال در بخارست رومانی تشکیل شود.
وزیر امور خارجه در ادامه افزود: همکاری ها در حوزه حمل و نقل برای دستیابی ایران به اروپا از طریق دریای سیاه گسترش پیدا خواهد کرد. همچنین بحث هایی در مورد همکاری ها در حوزه انرژی، بانک، تولید، خودروسازی، کشاورزی و توریسم داشتیم.  
وی در پایان گفت: اطمینان دارم سفر وزیر خارجه و هیئت همراه به ایران شروع گسترده ای برای روابط ایران و رومانی خواهد بود. یک بار دیگر به آقای وزیر و هیئت همراهشان خوش آمد می گویم.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس