روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ May 08 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

شهرستان های تاریخی اصفهان را بشناسیم؛

آران و بیدگل دروازه کویری ایران با جاذبه های طبیعی و تاریخی

  • کد خبر 6435
  • تاریخ خبر ۲/۰۱/۰-۷۲۱

در ۲۱۰ کیلومتری شمال اصفهان و ۲۳۰ کیلومتری پایتخت شهرستانی واقع شده که به دروازه کویری مرکزی ایران شهرت دارد و با ویژگی خاص طبیعی و تاریخی همواره مورد توجه گردشگران است.

مهر ، شهرستان کویری و کهن آران و بیدگل با قدمتی به تمدن سیلک ۷ هزار ساله مقصد بسیاری از گردشگران در ایام مختلف سال بi ویژه در ایام نوروز و فصل بهار است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل در این خصوص به مهر گفت: کویر بکر مرنجاب آران و بیدگل به عنوان دروازه کویر مرکزی ایران از جاذبه های خاص طبیعی و گردشگری مهم برای مسافران نوروزی است.

مجید نوری افزود: این منطقه با وسعت حدود ۴۰۰ هزار هکتارشامل ۱۲۰ هزار هکتار جنگل های دست کاشت، رمل ها و نوار ریگ بلند، چاه آب شیرین دست کن  و در کنار آن جاذبه خاص تاریخی کاروانسرای مرنجاب به عنوان دژی استراتژیک چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

وی اظهار داشت: بکر بودن منطقه کویری آران و بیدگل در کنار پوشش خاص گیاهی برای جلوگیری از هجوم ریزگردها در کنار دریاچه دو هزار و ۵۰۰ کیلومترمربعی نمک جذابیت منطقه را دو چندن کرده است.

نوری گفت: اغلب گردشگران آران و بیدگل در فصول بهار، پاییز و زمستان برای استفاده از آرامش و سکوت شب های کویر، دیدن ستاره ها، ریگ نوردی و آفرود سواری پا به این کویر بکر می گذارند.

وجود بیش از ۵۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در آران و بیدگل که ۱۳۳ اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت ملی رسیده شهرستان آران و بیدگل را در جایگاه دوم شهرستان های تاریخی استان اصفهان قرار داده است

وی چاله های سنبک یا همان دشت های سنبله و چارطاقی را از دیگر جاذبه های خاص کویر آران و بیدگل برشمرد چاله هایی که به ابتکار کشاورزان آران و بیدگلی شکل گرفته و در آن هندوانه دیم کشت می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل درباره ویژگی های خاص و طبیعی این چاله چنین گفت: این چاله ها که تعداد فعال آن به بیش از ۲۰۰ چاله می رسد هر سال با فرار رسیدن بهار شاهد کشت هندوانه های دیمی است که بدون آبیاری رشد می کنند و از نظر ویژگی های خاص آبیاری و کمبود قند با هندوانه های معمولی تفاوتی خاص دارند.

وی در ادامه افزود: در کنار جاذبه های خاص طبیعی آران و بیدگل شهرستانی کهن و تاریخی در استان پهناور اصفهان محسوب می شود.

نوری ، وجود بیش از ۵۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در آران و بیدگل که ۱۳۳ اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت ملی رسیده را از ویژگی های خاص شهرستان بیان کرد به طوریکه ثبت این آثار، شهرستان آران و بیدگل را در جایگاه دوم شهرستان های تاریخی استان اصفهان قرار داده است.

گشت و گذار در شهری ۱۸ متر پایین تر از زمین

وی، با بیان اینکه شهرزیرزمینی اویی نمونه بارز و برجسته یک اثر تاریخی منحصر به فرد عرصه معماری دستکن در ایران به شمار می‌رود، اظهارداشت: این شهر در سه طبقه متصل به هم تشکیل شده که عمق هر طبقه از ۴ تا ۱۸ متر و در هر طبقه متغیر با طول هر طبقه بیش از هزار متر مربع است.

رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل ادامه داد: تا کنون چهار مرحله کاوش در این شهر زیر زمینی انجام گرفته و در هر مرحله بخشی از شهر در اعماق زمین، شناسایی و لایروبی و کشف سفالین‌ها و آثار معماری مربوط به دوران ساسانی در بخش‌های مختلف به انجام رسیده است.

نوری تاکید کرد: در آخرین مرحله کاوش این شهر عجیب، مجموعه‌ای بی نظیر از سیستم آبرسانی شهری از قرون میانه اسلامی کشف و خاکبرداری شد. این کشف در کنار دیگر آثار شناسایی شده شهر زیرزمینی (پایاب، قنات و دستک‌های منشعب از آن) مجموعه بی نظیری را به وجود آورده که راه را برای ثبت جهانی آن آسان و هموار می‌کند.

شهر زیرزمینی نوش آباد از طریق دو ورودی و سه خروجی میزبان گردشگران داخلی و خارجی است، خروجی‌هایی که هر کدام مسیری زیبا و به یاد ماندنی از آب انبارهای تاریخی شهر نوش آباد را به خاطر می‌سپارد

وی درباره ویژگی های این شهر عجیب گفت: قابلیت تبدیل کارگاه مذکور بعد از حفر باستان شناسی به سایت موزه آب از دیگر ویژگی‌های مهم آثار به دست آمده در این فصل باستان شناسی است.

نوری ادامه داد: شواهد به دست آمده طی کاوش‌های باستان شناسی، تعداد طبقات این شهر را به چهار طبقه رسانده که به وسیله چاه‌های عمودی به یکدیگر متصل می‌شود.

وی اضافه کرد: شهر زیرزمینی نوش آباد از طریق دو ورودی و سه خروجی میزبان گردشگران داخلی و خارجی است، خروجی‌هایی که هر کدام مسیری زیبا و به یاد ماندنی از آب انبارهای تاریخی شهر نوش آباد را به خاطر می‌سپارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل وجود اتاقک‌های کوچک، مسیرهای طولانی و دالان مانند، بوی خاص نم عمق زمین، جایگاه پیه سوزها و محل‌های اختفا را از مهمترین خصوصیات ظاهری شهر زیرزمینی اویی برشمرد و افزود: شهر اویی در روزگاران قدیم و در زمان هجوم دشمنان به عنوان محلی برای دفاع و مخفی شدن مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

وی وجود کارونسرهای و قلعه ها و خانه های تاریخی را از دیگر ویژگی های خاص تاریخی آران و بیدگل برشمرد که می تواند پذیرای گردشگران در تمام فصول به ویژه ایام نوروز باشد.

۳۵ امامزاده آران و بیدگل در انتظار گردشگران مذهبی

نوری، خانه های تاریخی بنی طبا، افتخار الاسلام دربندی، مسجد قاضی، مسجد نقشینه، محور تاریخی بنی طبا، محور تاریخی سرکوچه یخچال، مسجد جامع و علی نوش آباد و کارونسراهای عباسی و کرشاهی ابوزیدآباد و فرزین نوش آباد را از جمله جاذبه های خاص تاریخی خاص شهرستان اران و بیدگل بیان کرد که می تواند برای گردشگران جاذبه خاصی داشته باشد.

وی در ادامه به وجود بیش از ۳۵ بقعه امامزاده در شهرستان اشاره کرد که در کنار معنویت خاص برای مسافران مذهبی از ایران و سایر کشورهای مسلمان دارای ویژگی های خاص تاریخی ایرانی- اسلامی نیز هست.

نوری، بقاع متبرکه امامزاده محمد هلال بن علی (ع) امامزاده قاسم بن علی النقی (ع)، امامزاده هادی(ع) شاه بی بی زینب یزدل، امامزاده عبداله ابوزیدآباد، امامزاده محمد نوش آباد و امامزاده بی سکینه خاتون سفید شهر از از جمله مهمترین بقاع  متبرکه شهرستان معرفی کرد که می تواند موجب جذب گردشگر مذهبی شود.

میزبانی از میهمانان نوروزی آران و بیدگل با ۶ اقامتگاه بومگردی و ۲۰۰ کلاس درس

وی در ادامه با اشاره به ویژگی خاص مردم کویری آران و بیدگل در مهمان نوازی از نان عباسعلی یا همان نان شیرین و نان خشک محلی، حلوای محلی، سوهان مخصوص شهرستان و گلاب و انواع عرقیجات به عنوان سوغات های شهرستان آران و بیدگل نام برد که می تواند برای گردشگران خاطره آفرین باشد.

فرماندار آران و بیدگل نیز در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار مهر، از آمادگی دستگاه هایی اجرایی شهرستان در کنار سازمان های مردم نهاد برای پذیرایی از گردشگران نورزوی خبر داد.

ابوالفضل معینی نژاد افزود: آماده شدن ۲۰۰ کلاس درس با ظرفیت اقامت شبانه هزار نفر و شش اقامت گاه بوم گردی با ظرفیت ۳۰۰ نفر آماده پذیرایی از گردشگران است.

وی به حل شدن بخشی از مشکلات کویر مرنجاب به عنوان جاذبه خاص طبیعی شهرستان در ایام نوروز هم اشاره کرد و گفت: با همکاری یکی از شرکت های شهرستان به عنوان سرمایه گذار در کویر مرنجاب و برخی از ادارات شهرستان، جاده دسترسی در حد ایمن آماده و تیغ زنی شده است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس