روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ May 08 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

نام‌های دیروز و امروز

نوش‌آباد، اَنوش آباد یا شهر انوشیروان؟

  • کد خبر 9921
  • تاریخ خبر ۱۳۹۷/۱۲/۱۶

نام نوش‌آباد را باید از نام اصلی و قدیمی آن یعنی انوش آباد جستجو کرد. در متون قرن سوم، چهارم و ششم هجری از این شهر به عنوان انوش آباد یاد شده است.

در کاشان، در شمالی‌ترین نقطه اصفهان، شهری است که نامش را از ریشه "انوشه" به معنی بی‌زوال و جاویدان گرفته و آن را جایی خوش و خرم با روان جاویدی توصیف کرده‌اند و مردمانش می‌گویند آنگاه که سیلک باستانی در آتش سوخت، ساکنان آن به نقاطی روانه شدند که در تاریخ به چهل حصاران موسوم شد و یکی از آن چهل‌گانه‌ها را، امروز به نام نوش‌آباد می‌شناسند.

در همین خصوص رییس مرکز پژوهشی کاشان شناسی دانشگاه کاشان به خبرنگار ایسنا گفت: کتاب تاریخ قم در سال 378 هجری قمری از حسن نراقی، روایت کرده است که یکی از اکاسره(پادشاهان) ساسانی از آن ناحیه بگذشت، به چشمه‌ای که آنجاست فرود آمد و آن چشمه و موضع را خوش یافت. بفرمود تا به آنجا دیهی(روستایی) بنا کنند که آن را انوش آباد نام نهادند.

محمد مشهدی نوش‌آبادی، افزود: نوش‌آباد از جمله مناطق باستانی و تاریخی استان اصفهان است که وجود ده‌ها اثر تاریخی در این شهر از دوره‌های سلجوقی، مغول، صفویه و قاجار این ادعا را به اثبات رسانده است.

وی افزود: وجه تسمیه نوش‌آباد را باید از نام اصلی و قدیمی آن یعنی انوش آباد جستجو کرد. در متون قرن سوم، چهارم و ششم هجری از این شهر به عنوان انوش آباد پایتخت انوشیروان پادشاه ساسانی یاد شده است.

نویسنده کتاب "نوش‌آباد، دیار کهن" تصریح کرد: در تذکره زیارتگاه‌های نوش‌آباد و همچنین تذکره امام‌زاده محمد هلال (ع ) آران و بیدگل، منطقه نوش‌آباد با عنوان‌هایی مثل دارالخلافه انوشیروان، دارالملک انوشیروان، پایتخت خاقان انوشیروان و شهر انوشیروان نام برده شده است.

مشهدی نوش‌آبادی ادامه داد: کتاب تاریخ کاشان، نوشته عبدالرحیم کلانتر ضرابی، در سال 1288 هجری قمری، اطلاعات قابل قبول و مستند در تاریخ و جغرافیای نوش‌آباد و آبادی‌های اطراف آن به دست می‌دهد.

رییس مرکز پژوهشی کاشان شناسی دانشگاه کاشان گفت: در دیوان ابوالرضا راوندی، شاعر و فقیه شیعی دوره سلجوقی نیز از آبادی نوش‌آباد یاد شده است و بابا افضل کاشانی از حکیمان و عرفای بزرگ دوره مغول در مکتوبات خود نشانه‌های تاریخی و فرهنگی نوش‌آباد را معرفی کرده است.

مشهدی نوش‌آبادی افزود: نوش‌آباد در اوایل دوران اسلامی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده، چنان‌که "ابن رسته" در کتاب الاعلاق النفیسه در سال 290 هجری، از انوش آباد به عنوان یکی از منزلگاه‌های راه باستانی ری و اصفهان یاد می‌کند که پل اسحاق‌آباد، یادگار این مسیر مهم تاریخی است.

به گزارش ایسنا، شهر نوش‌آباد از جمله مناطق تاریخی است که با بیش از یکصد اثر تاریخی و میراث معنوی، مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد که از جمله آن‌ها ، مجموعه باستانی شهر زیر زمینی نوش‌آباد به عنوان  بزرگترین معماری دستکند جهان، مسجد جامع و مناره بلند آن، قلعه خشتی سیزان از دوره سلجوقی، مسجد امام علی از دوره ایلخانی، آب انبارهای دوره صفویه، پل اسحاق‌آباد، قلعه‌های شجاع‌آباد، فیض‌آباد و مورچان را می‌توان نام برد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس